تاریخچه باشگاه باریج اسانس

مرحوم مهندس حسین حجازی در سال 72 شرکت داروسازی باریج اسانس کاشان را با هدف اشتغال زایی و کمک به اقتصاد کشور و همچنین ترویج و فرهنگ سازی استفاده از داروهای گیاهی برای سلامتی مردم کشورمان، در منطقه مشهد اردهال تاسیس کرد و تمامی کارگران و کارکنان شرکت را از بومی های منطقه به استخدام شرکت درآورد.

مرحوم مهندس حسین حجازی با توجه این که در زمینه پرورش و اسانس گیری گیاهان دارویی تبحر و اشرافیت کاملی داشت، برای اولین بار به عنوان پدر صنعت اسانس ایران معرفی شد. البته وی نه تنها در زمینه گیاهان دارویی مهارت ویژه ای داشت، بلکه در فکر ایجاد و راه اندازی یک باشگاه فرهنگی و ورزشی به نام باریج اسانس بود که خوشبختانه در سال 84 این امر محقق شد و این باشگاه ورزشی با رویکرد ورزش والیبال تاسیس شد. به جرات می توان گفت که در آن سال ها هیچ فعال اقتصادی به فکر ورزش و موضوعات اجتماعی و فرهنگی و ورزشی در سطح شهرستان کاشان نبود و برای اولین بار شهرستان کاشان دارای یک باشگاه فرهنگی ورزشی شده بود.

از همان روزهای ابتدایی فعالیت باشگاه فرهنگی ورزشی باریج اسانس، مرحوم مهندس حسین حجازی در زمینه بومی سازی والیبال در سطح کاشان تاکید داشت و به همین جهت تیم والیبال باریج اسانس در سال ۱۳۸۴ توسط آن مرحوم تشکیل شد و در اولین دوره حضور خود موفق به قهرمانی لیگ استان اصفهان شد. سپس سال ۸۶ در اولین دوره حضور خود در لیگ زیر گروه توانست با بودجه ۵ میلیون تومان قهرمان زیر گروه کشور شود و به لیگ دسته اول والیبال ایران صعود کند در اولین تجربه حضور خود درلیگ یک در میان ۱۴ تیم عنوان پنجمی را کسب کرد که عنوان شایسته‌ای به شمار می‌آمد.

 در دومین حضور خود در سال ۸۸ در یک ماراتن نفس گیر در اولین دوره مسابقات که به صورت پلی آف برگزار شد عنوان قهرمانی را کسب کرد و راهی لیگ برتر والیبال ایران شد تا اولین تیم ورزش کاشانی باشد که به لیگ برتر راه یافته باشد.

 این یک افتخار بسیار بزرگی بود که در ورزش شهرستان کاشان رقم خورده بود و از همان جا بود که کاشان به عنوان یکی از قطب های ورزش والیبال در سطح کشور شناخته شد.

  پس از آن در اولین تجربه خود درلیگ برتر والیبال در فصل ۱۳۸۹–۱۳۹۰ که بصورت گروهی برگزار شد، در گروه خود بعد از سایپا به عنوان نایب قهرمانی گروه دست یافت تا شانس زیادی برای کسب عناوین بالایی لیگ در پلی آف داشته باشد و در مرحله پلی آف با درخشش بازیکنان جوان و گمنام خود به چهار تیم بالای جدول صعود کرد و به عنوان چهارمی لیگ اکتفا کرد و در همان زمان بود که به لقب غول کش را به این تیم منسجم و جوان دادند تا بازیکنانی چون سجاد تارویردی و امیر غفور بعنوان برترین‌های لیگ برتر ۱۳۸۹–۱۳۹۰ انتخاب شوند.

با توجه به این که مرحوم حسین حجازی به بومی گرایی و استفاده از جوانان کاشانی در باشگاه باریج اسانس تاکید داشت، به جرات می توان گفت که یکی از همان جوان هایی که در این باشگاه شکوفا شد و در حال حاضر در تیم های بزرگ لیگ برتری و تیم ملی به صورت حرفه ای بازی می کند، امیر غفور است که از همان ابتدا در تیم باریج اسانس بازی می کرد و یکی از سرمایه ها و افتخارات هم باشگاه و هم شهرستان کاشان است. البته نبایستی از بازیکن بااخلاق و حرفه ای دیگری که در این باشگاه حضور داشته، به سادگی عبور کنیم و آن بازیکن ناصر رحیمی است.

بعد از عدم موفقیت باشگاه باریج اسانس کاشان در مسابقات لیگ برتر در دوره 93-92، هیئت مدیره این باشگاه تصمیم بر عدم تیم داری در آن برهه از زمان گرفتند. متاسفانه در سال 92 مجموعه باریج اسانس در غم از دست دادن مرحوم مهندس سید حسین حجازی در سوگ فرو رفت و اهالی ورزش شهرستان نیز به تبع حضور موثر ایشان در هیات والیبال کاشان، سوگوار شدند. ناگفته نماند که بعد از فوت مهندس حجازی، بازماندگان مرحوم راه وی را ادامه دادند و در ورزش و به خصوص رشته والیبال افتخارات زیادی بدست آوردند.

بعد از یک برهه کوتاهی که مدیریت باشگاه فرهنگی ورزشی باریج اسانس بر عهده تقی حجازی بود، با تصمیم هیئت مدیره باشگاه، سرکار خانم حسیبی از سال 93 عهده دار مدیریت باشگاه باریج اسانس شدند و به عنوان اولین بانوی مدیرعامل باشگاه ورزش در کشور، به افتخارات زیادی دست پیدا کردند. سرکار خانم حسیبی از همان ابتدا به موضوع آکادمی و ورزش پایه توجه ویژه ای داشتند و همین موضوع باعث حمایت هیئت مدیره از رویکرد ایشان در طی این سال ها بوده است. نکته قابل توجه این است که مدیرعامل کنونی باشگاه باریج اسانس همزمان سمت نایب رئیس هیات والیبال شهرستان کاشان را برعهده دارد و با عملکرد مثبت خود در ورزش والیبال بانوان شهرستان به افتخارات زیادی دست پیدا کردند

آدرس: کاشان، میدان 12 فروردین، ساختمان شیرینی سرای یاس، باشگاه فرهنگی ورزشی باریج اسانس  // دفتر مرکزی: 8601 5545 31 (98+) // تلفکس: 8602 5545 31 (98+)

@barijsport

@barijessencevolleyball

تمامی حقوق این وب سایت نزد باشگاه فرهنگی و ورزشی باریج اسانس محفوظ می باشد.طراحی سایت : اکسین